XCO – Svenska Mästare


Cross Country Olympisk

Herrsenior

2020: Emil Lindgren – Serneke Allebike CK
2019: Matthias Wengelin – Länna Sport CK
2018: Emil Lindgren – Serneke Allebike CK
2017: Emil Lindgren – Serneke Allebike CK
2016: Matthias Wengelin – SCS Racingteam
2015: Calle Friberg – Järfälla CK
2014: Emil Lindgren – CK Natén Säter
2013: Matthias Wengelin – CK Natén Säter
2012: Emil Lindgren – Alingsås SC
2011: Emil Lindgren – Alingsås SC
2010: Magnus Darvell – Team Kalas
2009: Magnus Palmberg – OK Hammaren
2008: Fredrik Kessiakoff – Götene CK
2007: Fredrik Kessiakoff – Götene CK
2006: Fredrik Kessiakoff – Spårvägen CF
2005: Fredrik Modin – CSK Ludvika
2004: Fredrik Kessiakoff – Spårvägen CF
2003: Magnus Palmberg – Sandvikens CK
2002: Magnus Palmberg – Sandvikens CK
2001: Dan Kullgren – CK Filip
2000: Henrik Sparr – CK Ceres
1999: Philip Tavell – Team CyclePro CK
1998: Dan Kullgren – Skoghalls CK-Hammarö
1997: Dan Kullgren – Skoghalls CK-Hammarö
1996: Roger Persson – MTB-91 Falkenberg
1995: Roger Persson – MTB-91 Falkenberg
1994: Roger Persson – MTB-91 Falkenberg
1993: Bernt Johansson – Karlstads CA

Herr U23

2004 – Inget mästerskap arrangeras i denna klass
2003: Calle Friberg – Spårvägens CF
2002: Fredrik Kessiakoff – Team Crescent CK
2001: Daniel Eriksson – Trosa-Vagnhärads CK
2000: Jens Westergren – Varbergs MTB
1999: Erik Jungåker – Skövde CK

Herrjunior

2020: Oscar Lind – Serneke Allebike CK

Fler resultat kommer snart ..

Damsenior

2019: Jenny Rissveds – Falu CK / Team 31
2018: Jenny Rissveds – Falu CK
2017: Jenny Rissveds – Falu CK
2016: Jenny Rissveds – Falu CK
2015: Jenny Rissveds – Falu CK
2014: Jenny Rissveds – Falu CK
2013: Jenny Rissveds – Falu CK
2012: Alexandra Engen – Jönköpings CK
2011: Alexandra Engen – Jönköpings CK
2010: Alexandra Engen – Jönköpings CK
2009: Alexandra Engen – Jönköpings CK
2008: Alexandra Engen – Jönköpings CK
2007: Alexandra Engen – Jönköpings CK
2006: Maria Östergren – CK Uni
2005: Maria Östergren – CK Uni
2004: Anna Enocsson – Motala AIF CK
2003: Maria Östergren – Södertälje CK
2002: Anna Enocsson – Motala AIF-CK
2001: Anna Enocsson – Motala AIF-CK
2000: Annica Jonsson – Team Mälarenergi CK
1999: Annica Jonsson – Team CyclePro CK
1998: Annica Jonsson – Västerås CK
1997: Annica Jonsson – Västerås CK
1996: Annica Jonsson – Västerås CK
1995: Annica Jonsson – Västerås CK
1994: Lina Bergström – Bergscykelsällskapet Yeti
1993: Annika Johansson – CK Stefaniterna

Damjunior

2020: Tilda Hylén – Falu CK

Fler resultat kommer snart …


Lär dig mer om skillnaderna mellan XCO, XCM, XCE och XCC.